Programlar
Makine Programı


Programın Amacı:

Makine Programında iki yıl süreli ön lisans eğitimi verilmektedir. Bu programdan mezun olan öğrenciler “Makine Teknikeri” unvanı almaktadır. Bu programda öğrencilere, sanayide mühendis ile teknisyen arasındaki rolü yürütecek şekilde aşağıdaki bilgi ve becerilerin kazandırılması amaçlanmaktadır. ¨Makine eğitimine ait teorik ve pratik bilgiler ¨Günün değişen koşullarına uygun yeni teknolojilerin tanıtılması ¨Bilgisayar destekli eğitim ve çizim ¨Nümerik kontrollü tezgahlar için program hazırlama ve tezgah kullanımı ¨İş disiplini, yönetim ve organizasyon prensipleri ¨Üretim ve planlama teknikleri ¨Ölçü, kontrol teknikleri ile tahribatlı ve tahribatsız muayene yöntemleri ¨Talaşlı ve talaşsız imal usulleri ve takım tezgahları ¨Hidrolik-Pnömatik kontrol sistemleri teori ve uygulamaları ile devre tasarımları ¨Transport teknikler.

Programın İmkanları:
Torna, Freze, NC, Matkap, Vargel, Taşlama, Kesme, Bileme gibi takım tezgahlarının bulunduğu talaşlı imalat uygulamalarının yapıldığı atölyedir. Ayrıca bükme, kıvırma ve kaynak makinelerinin de bulunduğu talaşsız imalat uygulamaları bu atölyede yapılmaktadır. Hidrolik ve Pnömatik Laboratuvarı: Kontrol sistemleri ve devrelerin tüm elemanlarının bulunduğu, Mühendislik Fakültesiyle ortaklaşa kullanılan laboratuvardır. Bilgisayar ve Çizim Atölyesi: Temel bilgisayar bilgileri paket programlar, bilgisayar destekli çizim uygulamalarının yapıldığı üç adet bilgisayar laboratuvarı vardır. ¨Ayrıca Teknik Eğitim Fakültesi kaynak ve otomotiv atölyeleri ile Zirai Donatım Kurumu atölyelerinden gerekli oldukça yararlanılmaktadır.

Programın İş İmkanları:
Makine Programı mezunları endüstride; talaşlı ve talaşsız imalat yapan kuruluşlarda üretim, bakım, çizim ve tasarım gibi alanlarda istihdam edilmektedir. Üretim-Sanayi İşbirliği Projesi kapsamında öğrencilik esnasında çeşitli iş kollarında uygulamalı eğitim ve ayrıca 20 iş günü staj sonucunda öğrencilerimiz sanayide uygulamalarla iç içe olmakta, bilgi ve becerileri artmakta böylece çok kolay iş bulma imkanına kavuşmaktadır. Dikey geçiş sınavlarında başarılı olanlar ise Mühendislik Fakültelerine geçmektedirler.

Programda Görevli Öğretim Elemanları:

Adı Soyadı                                                          
  E-posta                                  Telefon (IP) 
Doç. Dr. Adem ONAT (Bölüm Başkanı)                 aonat@sakarya.edu.tr            0264 295 7454
Öğr.Gör. Hüseyin ÖZKAYA (Program Başkanı)    hozkaya@sakarya.edu.tr        
0264 295 7453
Doç. Dr. Ahmet DEMİRER                                    ademirer@sakarya.edu.tr       0264 295 6522
Yrd.Doç.Dr.Hüseyin YELGİN                                hyelgin@sakarya.edu.tr          
0264 295 3215 
Yrd.Doç.Dr.Gazi Kamil EREL                                gkerel@sakarya.edu.tr            
0264 295 3213 
Yrd. Doç. Dr. Recep KILIÇ                                    recepkilic@sakarya.edu.tr       0264 295 3228
Öğr.Gör. Mümtaz PAK                                           mpak@sakarya.edu.tr             
0264 295 3221
Öğr.Gör. Hacı Emin SÖNMEZ                               hsonmez@sakarya.edu.tr       
0264 295 3216     
© 2013  »  SAKARYA ÜNİVERSİTESİ  »  Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi